Zadławienie następuje, gdy drogi oddechowe człowieka zostają zamknięte przez ciało obce, w wyniku czego zablokowany zostaje dopływ powietrza. Niedotleniane mózgu stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego w przypadku bycia świadkiem takiego zdarzenia należy udzielić pierwszej pomocy tak szybko, jak tylko możemy.

Czym jest zadławienie i jak się objawia?

Jeżeli odbyłeś szkolenie wstępne bhp lub skorzystałeś ze szkolenia bhp przez Internet, wiesz już, żeby udzielić pomocy w odpowiedni sposób, należy być najpierw pewnym tego, co dolega osobie potrzebującej naszej pomocy. Najczęstszym sygnałem obrazującym zadławienie jest chwycenie się za gardło przez osobę mającą problemy z oddychaniem. Jeżeli taki sygnał nie występuje bądź nie jest wystarczająco jasny, zadławienie możemy rozpoznać również poprzez:

  • niezdolność do mówienia,
  • trudności z oddychaniem / głośne oddychaniem,
  • brak możliwości wymuszenia kaszlu,
  • skóra, usta i paznokcie sinieją,
  • utrata przytomności.

Pomoc metodą 5×5

Służby medyczne na całym świecie rekomendują metodę 5 na 5 w trakcie udzielania pierwszej pomocy. By ją poprawnie wykonać, pięciokrotnie uderz dłonią zadławioną osobę w plecy, pomiędzy łopatkami. Prawidłowe ułożenie dłoni w trakcie wykonywania tego manewru to otwarta dłoń – nie pięść – a siła uderzenia powinna być dostarczona przez podstawę dłoni znajdującą się tuż nad nadgarstkiem, czasem nazywaną „piętą dłoni”. Uderzenie całą dłonią, czyli takie jak wykonujemy, chociażby w trakcie „przybijania piątki” jest mniej skuteczne w przypadku zadławienia i jednocześnie może sprawić ból zadławionej osobie.

Zadławienie i manewr Heimlicha

Po dostarczeniu 5 uderzeń pomiędzy łopatki należy niezwłocznie przejść do tak zwanego ”rękoczynu Heimlicha” zwanego również czasem jako „manewr Heimlicha”. Jest to metoda uciśnięcia podbrzusza w okolicy przepony, mająca na celu pomoc w wyrzuceniu z dróg oddechowych obcego obiektu. By wykonać poprawnie ten manewr:

  • Stań za osobą, której chcesz udzielić pomocy i obejmij ją rękoma wokół bioder.
  • Przechyl krztuszącą się osobę lekko w przód.
  • Jedną dłoń zwiń w pięść i umieść ją powyżej pępka danej osoby.
  • Złap pięść jednej dłoni drugą dłonią
  • Naciśnij mocno podbrzusze poszkodowanego poprzez gwałtowne przyciąganie dłoni do siebie. Naciski powinny być gwałtowne i mocne tak jakbyś się starał gwałtownie podnieść daną osobę.
  • Wykonaj 5 ucisków

Manewr Heimlicha nie jest tak trudny, jak mogłoby się to wydawać. Poradzi sobie z nim każdy, pod warunkiem że wcześniej pozna technikę jego wykonania.

Powtarzaj do skutku

Jeżeli obiekt nadal znajduje się w przełyku ofiary, powtórz cykl 5 uderzeń i 5 ucisków. Pamiętaj, że w trakcie, gdy ty lub inna osoba udzielacie pierwszej pomocy, ktoś inny powinien w tym czasie powiadomić odpowiednie służby medyczne i nie czekać z tym do momentu, gdy pierwsza pomoc nie przyniesie rezultatów.

Warto przećwiczyć pozycję manewru Heimlicha, gdyż niewłaściwe wykonanie tej czynności może doprowadzić do obrażeń wewnątrz jamy brzusznej. Nie powinno to jednak zniechęcać Cię do udzielenia pomocy, gdyż bez uzyskania pomocy poszkodowany może umrzeć w ciągu 5 minut od momentu zadławienia.

By najlepiej przygotować się na taką ewentualność i wiedzieć co robić, zalecamy skorzystanie z kursu i szkoleń dla pracodawców oraz pracowników, jakie od lat organizujemy w Warszawie.