Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników, musi zadbać o ich przeszkolenie w zakresie BHP i PPOŻ. To właśnie szkolenia gwarantują, że pracownik zostanie prawidłowo przygotowany do pracy na danym stanowisku oraz będzie w stanie rozpoznać, a także wyeliminować zagrożenia, które czyhają na niego w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. Jeszcze kilkanaście lat temu szkolenia BHP i PPOŻ odbywały się w siedzibach poszczególnych firm. Współcześnie dzięki rozwojowi nowoczesnych środków komunikacji pracodawcy mogą skorzystać również ze szkoleń online w postaci e-learningu. Kiedy wybrać szkolenie stacjonarne, a kiedy e-learning?

Zalety i wady szkoleń stacjonarnych

Szkolenia stacjonarne nie zostały jeszcze wyparte przez szkolenia online. Kurs PPOŻ czy BHP, który odbywa się w siedzibie firmy, ma wiele zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który objaśnia poszczególne zagadnienia.
  • Możliwość natychmiastowego uzyskania odpowiedzi na pytania.
  • Integrację zespołu – w szkoleniach wstępnych biorą udział nowi pracownicy, którzy jeszcze się nie znają.

Mimo że szkolenia stacjonarne BHP cieszą się dużą popularnością, nie można zapomnieć o ich wadach. Pracodawca, który chce zorganizować szkolenie w siedzibie swojej firmy, musi:

  • Wygospodarować przestrzeń na spotkanie. Może to być utrudnione, jeżeli pracownicy pracują w terenie, a w siedzibie nie ma np. sali konferencyjnej.
  • Liczyć się z dezorganizacją dnia pracy. Jeżeli część pracowników przebywa w delegacji, to będą musieli oni ją przerwać.
  • Liczyć się ze sporymi kosztami. Szczególnie wówczas, gdy ze szkolenia korzysta np. jeden lub dwóch pracowników.

Stacjonarne szkolenia BPH sprawdzą się przede wszystkim w firmach, w których pracownicy mają styczność ze specjalistycznym sprzętem. W takiej sytuacji prowadzący szkolenie może uczulić na sytuacje, które mogą być szczególnie niebezpieczne na konkretnym stanowisku pracy.

Zalety i wady szkoleń online

W ostatnich latach e-learning BHP zyskuje na popularności. Coraz więcej firm chce dać swoim pracownikom dostęp do specjalistycznej wiedzy i to nie tylko wówczas, gdy przypada kolejny termin ich przeszkolenia. Do głównych zalet e-learningu należy zaliczyć:

  • Elastyczność. Z udostępnionych materiałów pracownicy mogą korzystać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
  • Możliwość przyswajania i utrwalania wiedzy we własnym tempie. Szkolenie e-learningowe BHP jest o tyle wygodne, że pracownicy mogą w każdej chwili powrócić do interesującego ich zagadnienia i jeszcze raz powtórzyć materiał.
  • Oszczędność pieniędzy. Kurs BHP online jest tańszy niż korzystanie z pomocy specjalisty, który będzie szkolił w siedzibie firmy.

Mimo że szkolenia BHP online cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pracodawców, to trzeba pamiętać, że nie są pozbawione wad. Za minusy tych szkoleń należy uznać:

  • Brak bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Gdy pracownik ma pytania czy wątpliwości, nie może zapytać o nie i porozmawiać z trenerem w sposób bezpośredni.
  • Brak interakcji społecznej. Uczestnicy szkolenia BHP nie mają kontaktu ze współpracownikami i nie mogą wymienić się doświadczeniami.
  • W ten sposób możliwe jest realizowanie wyłącznie szkoleń okresowych BHP.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenie e-learningowe BHP jest dopuszczalne dla pracowników administracyjno-biurowych i inżynieryjno-technicznych oraz pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Szkoleniem w formie wirtualnej nie mogą zostać objęci pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

writing-notes-idea-conference

Ile trwa szkolenie BHP?

Czas szkolenia okresowego BHP jest uzależniony od stanowiska zajmowanego przez daną osobę. Przykładowo kurs BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych trwa co najmniej 8 godzin lekcyjnych, a dla pracowników inżynieryjno-technicznych co najmniej 16 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna wynosi 45 minut).