Niespodziewany wypadek samochodowy, zarówno niewielki, jak i poważny ma duży impakt na psychikę biorących w nim udział osób. Wielu z nas nie jest przygotowanych na takie doświadczenie. Szkolenia bhp wykorzystujące symulator dachowania i inne praktyczne ćwiczenia, które mogą przygotować nas na taką ewentualność.

Oto 5 kroków, które należy poznać, by uczynić podobne zdarzenie bezpieczniejszym i mniej stresującym.:

1) Przemieść się na bezpieczny obszar (jeżeli możesz)

Jeżeli masz taką możliwość i nie jesteś poważnie ranny, postaraj się przemieścić w bezpieczne miejsce, jeżeli w wyniku wypadku znajdujesz się w miejscu, które naraża Cię na dalsze ryzyko. W wyniku szoku zdarza się, że nawet bez odniesionych obrażeń pasażerowie lub kierowcy znajdujący się w wypadku samochodowym nie myśląc o swoim otoczeniu, kierują się na przykład na środek ulicy, ryzykując potrącenie przez pojazdy, które nie brały udziału w zdarzeniu. W przypadku niewielkich stłuczek, jeżeli nie stanowi to zagrożenia, przestaw również swój pojazd w taki sposób, by nie zagradzał drogi i nie stanowił zagrożenia dla innych.

2) Zatrzymaj pojazd i wysiądź

Upewnij się, że twój pojazd nie porusza się już i wyłącz silnik. Zaciągnij hamulec ręczny i podejmij starania, by twój pojazd nie stanowił zagrożenia dla ciebie i innych osób po jego opuszczeniu. Upewnij się, że wysiadasz w miejscu, które nie naraża Cię na dalsze niebezpieczeństwo.

3) Stan zdrowia

Sprawdź stan zdrowia wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu. Kierowców, pasażerów i pieszych. Upewnij się, czy ktokolwiek potrzebuje pomocy medycznej i zadzwoń na pogotowie. Nawet niewielkie symptomy takie jak zawroty głowy powinny być zbadane przez profesjonalistę i mogą zwiastować poważniejsze komplikacje.

4) Zbierz informacje

Postaraj się zapisać jak najwięcej informacji o wypadku jak to tylko możliwe, mogą być to:

  • Imiona i nazwiska oraz adresy wszystkich osób biorących udział w wypadku, jak również świadków zdarzenia
  • Numery rejestracyjne, rodzaje i modele pojazdów biorących udział w zdarzeniu
  • Data i godzina wypadku
  • Warunki atmosferyczne
  • Opis obrażeń, jakie poniosły osoby w wyniku wypadku
  • lokalizację wypadku
  • numery służbowe policjantów obecnych na miejscu wypadku.

5) Dokumentacja

Jeżeli twój telefon komórkowy posiada aparat fotograficzny, możesz również dokonać dokumentacji za jego pomocą. Chodzi o zdjęcia pojazdów, całego miejsca zdarzenia. Unikaj fotografowania osób biorących udział w wypadku bez ich wcześniejszej zgody. Zachowanie prowadzące do eskalacji konfliktu nie jest pomocne w stresowej sytuacji towarzyszącej wypadkowi samochodowemu.

 

Co możesz zrobić, zanim znajdziesz się w podobnej sytuacji?

Istnieje kilka prostych rzeczy, które warto poznać, zanim dojdzie do takiego zdarzenia, a które mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie.

  • Miej w samochodzie działającą gaśnicę oraz apteczkę, te dwa proste elementy mogą uratować ludzkie życie, a nie zajmą dużej ilości miejsca w bagażniku twojego samochodu.
  • Trzymaj wszystkie ważne dokumenty w 1 miejscu, by nie musieć ich szukać w sytuacji stresowej
  • ICE – skrót In Case of Emergency, który z języka angielskiego oznacza „w przypadku nagłego zdarzenia”. Od 2007 roku policja w Polsce prosi o umieszczenie takiego numeru telefonu w swoim telefonie komórkowym. Pod tym numerem umieszczamy telefon do osoby, z którą chcemy by policja skontaktowała się, gdy my nie będziemy w stanie tego telefonu wykonać w wyniku wypadku.