W miarę rozwoju i implementacji różnych zaawansowanych technologicznie urządzeń przeciwpożarowych, jak na przykład detektorów dymu, oraz łatwiej dostępnych szkoleń bhp i ppoż, wydawać by się mogło, że liczba pożarów w naszych czasach, będzie gwałtownie maleć. Tak się jednak nie dzieje. Czemu? Istnieje wiele powodów powstawania pożarów. Dzisiejsze domy, biura i inne nieruchomości przepełnione są setkami kabli, instalacji urządzeń elektrycznych i substancji łatwopalnych stwarzających liczne ryzyka powstania pożaru. Wiele z substancji łatwopalnych znajdujących się w każdym domu może stanowić ryzyko pożarowe, jeżeli nie będziemy się z nim poprawnie obchodzić. Warto poświęcić chwilę, by posiąść wiedzę o najbardziej łatwopalnych substancjach w Twoim domu.

Substancje łatwopalne – przykłady

Spray i zaprószenie ognia

Pomaga ci utrzymać fryzurę na dłużej, zachować świeżość lub ochroni cię od promieni słonecznych. Pojawia się w różnych kształtach i formach, ale zawsze działa na bazie alkoholu. Spray lub aerozol, bo o nim mowa wykorzystywany jest w przemyśle do niezliczonej ilości produktów. Nie bez powodu, każda puszka zawiera oznaczenia o łatwopalności i zakazie wrzucania do ognia nawet po wykorzystaniu. W niepowołanych rękach taki aerozol może się stać małym miotaczem płomieni, a w wyjątkowych warunkach nawet eksplodować.

Łatwopalna śmietanka

Pozycja obowiązkowa w każdym domu. Dodaj do kawy, by poprawić jej smak lub kup, gdy planujesz zrobić ciastka. Trzymaj ją jednak z dala od ognia, gdyż posiada zaskakujące właściwość pirotechniczne. O czym mowa? O śmietance w proszku. Substancja mniej znana ze swoich łatwopalnych właściwości niż wymieniony w pierwszej kolejności aerozol, ale wcale nie mniej niebezpieczna. Mało osób zdaje sobie sprawę z łatwopalnych właściwości niektórych pyłów. Wiele pożarów w miejscach pracy wywołanych zostało przez zaprószenie ognia w pomieszczeniu wypełnionym łatwopalnym pyłem. Śmietanka do kawy jest tak bardzo łatwopalna, że popularnonaukowy program telewizyjny pokazał nawet olbrzymią eksplozję stworzoną właśnie z jej użyciem. Kolejny powód, by zostać przy tradycyjnej śmietance w płynie.

Lakiery do paznokci to również produkty łatwopalne

Następny produkt o charakterystycznym zapachu acetonu znajdzie się nieraz w kilkunastu egzemplarzach w domu, w którym zamieszkuje przynajmniej jedna pani domu. Pozwala na pielęgnację i atrakcyjny wygląd paznokci. Lakier do paznokci posiada nie jedną, nie dwie, a trzy substancje łatwopalne. Choć nie rozpala się szybko, to nawet niewielka jego ilość płonie długo, stwarzając zagrożenie, jeżeli zostanie rozlany w nieodpowiednim miejscu lub znajdzie się w niepowołanych rękach. Posiadanie łatwopalnej substancji na każdym z paznokci dłoni też należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania niektórych czynności.

Niebezpieczne WD-40

Produkt, który znajduje się w niemal każdym domu. Najlepszy partner srebrnej taśmy klejącej, która unieruchamia to, co się rusza, a ma się nie ruszać. WD-40 to substancja, w której posiadaniu znajduje się każdy tata, ale również właściciel samochodu, roweru czy skrzypiących drzwi. WD-40 czyni cuda, naoliwiając wszystko, co tylko skrzypi i chodzi opornie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że substancja ta jest łatwopalna, a co za tym idzie, nie należy jej rozpylać blisko ognia.

Ppoż w biurze to podstawa

To jedynie kilka wybranych łatwopalnych substancji znajdujących się w naszym codziennym użyciu. Więcej z nich możecie państwo poznać na szkoleniach okresowych ppoż i Bhp. Zastosowania wielu z nich nie da się uniknąć. Należy jednak pozostać czujnym, gdyż, każdego dnia używamy łatwopalnych substancji do pokrywania zarówno naszego domu, jak i naszego ciała, dlatego zaprószenie nawet niewielkiego pożaru może stać się tak niebezpieczne.