Większość osób, które decydują się na udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, zastanawia się, jak powinien wyglądać najlepszy kurs. Wielu z nich bierze pod uwagę najtańsze szkolenia, ale jednocześnie obawia się, że nie będzie ono wystarczająco dobrze przeprowadzone. Jak więc poznać, czy wybrane warsztaty przygotują nas do nagłych sytuacji, w których będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy? Poniżej kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Jaką wiedzę powinien wynieść uczestnik kursu?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to bardzo ogólne określenie. Nie ogranicza się tylko i wyłącznie do resuscytacji, czy opatrywania ran. Podczas dobrego szkolenia uczestnik powinien zdobyć umiejętności takie jak:

  • rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia,
  • wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej, dziecka, a także niemowlęcia,
  • właściwe postępowanie podczas użycia defibrylatora,
  • prawidłowe postępowanie podczas zdarzenia drogowego,
  • odpowiednie wyposażenie apteczki,
  • poprawne opatrywanie rany i tamowanie krwotoków,
  • właściwe zachowanie w przypadku padaczki, cukrzycy, zawału serca, czy wstrząsów,
  • postępowanie przy urazach kostno-szkieletowych, ranach brzucha, oraz klatki piersiowej.

blog-kurs2

Praktyka czyni mistrza!

Wiele firm szkoleniowych zapewnia naukę zasad udzielania pierwszej pomocy, bez zajęć praktycznych. Jeżeli Twoim priorytetem jest zdobycie najlepszej wiedzy, na temat udzielania pomocy poszkodowanym, powinieneś wybierać tylko wśród takich kursów, które gwarantują ćwiczenia praktyczne dla każdego uczestnika. Jakie umiejętności powinny bezwzględnie zostać przetrenowane na fantomie lub innej osobie?

Bezpieczne podejście do poszkodowanego

Przed podejściem do osoby poszkodowanej, zawsze musisz upewnić się, czy nic Ci nie zagraża. W końcu Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej powinny Ci uświadomić, na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę.

Ocena czynności życiowych

Jest niezwykle istotnym elementem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przed zawiadomieniem pogotowia ratunkowego musisz upewnić się, czy poszkodowany oddycha, aby móc udzielić prawidłowych informacji dyspozytorowi. Podczas dobrego kursu dowiesz się, w jaki sposób powinieneś to zrobić.

Resuscytacja

Jest jedną z najważniejszych czynności podczas pomocy osobie poszkodowanej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia ważne jest, aby prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Najlepszy kurs pierwszej pomocy nauczy Cię, jak powinieneś postępować podczas udzielania pomocy niemowlęciu, dziecku i osobie dorosłej.

Pozycja boczna bezpieczna

Zapewnia drożność dróg oddechowych osoby poszkodowanej. Jest jedyną bezpieczną pozycją, w jakiej ranny może czekać na przyjazd pogotowia ratunkowego. Podczas wyboru szkolenia pierwszej pomocy warto pamiętać, że nikt z nas nie nauczy się jak prawidłowo ułożyć ofiarę, bez ćwiczeń praktycznych.

Co z najtańszymi kursami?

Bardzo często najtańsze szkolenia mają okrojoną liczbę godzin i są przeprowadzane dla dużej liczby osób. Zdecydowanie nie warto ich wybierać, ponieważ nie obejmują zajęć praktycznych dla każdego uczestnika, a jedynie dla kilku ochotników. Jeżeli jesteś zmuszony postawić na najtańszy kurs, zawsze zgłaszaj się na ochotnika, aby móc wynieść z niego jak najwięcej. Decydując się na tanią wersję szkolenia, nigdy nie możesz być pewny, że znajdziesz się wśród ochotników i dowiesz się, czym jest pierwsza pomoc, krok po kroku. Z tego powodu radzimy, aby wybierać go w ostateczności. Jeżeli masz znacznie ograniczony budżet, sprawdź, czy Twój pracodawca nie gwarantuje darmowych kursów.

blog-kurs3

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że poza ceną i rodzajem ćwiczeń podczas wyboru dobrego szkolenia musisz zwrócić uwagę także na inne aspekty.

  • Czas trwania – Zasady udzielania pierwszej pomocy nie należą do najprostszych. Aby prawidłowo się ich nauczyć należy poświęcić na to odpowiednio dużo czasu. Dobre szkolenie powinno trwać co najmniej 6 godzin.
  • Program – Nie zawsze musisz wybierać kurs, który ma bardzo obszerny program. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze zdecyduj się na szkolenie, które nie będzie obejmować zajęć dla Ciebie nieistotnych.
  • Liczba uczestników – Jeżeli masz taką możliwość, wybierz kurs, który jest przeznaczony dla jak najmniejszej liczby osób. W 20-osobowej grupie nie będziesz w stanie nabyć i utrwalić praktycznej wiedzy.
  • Liczba instruktorów – Ważne jest nie tylko to, jak duża jest grupa, ale i ilu uczestników przypada na jednego instruktora. Jeżeli kurs prowadzi dwóch lub trzech szkoleniowców, nie powinno być problemu z odbyciem ćwiczeń praktycznych, nawet przy licznej grupie uczestników.

Według polskiego prawa każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Praktyczna wiedza na ten temat jest niezbędna, nawet w życiu codziennym, dlatego każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu uczestniczyć w dobrym
kursie pierwszej pomocy.