Wiedza, jaką daje szkolenie okresowe bhp, ppoż oraz pierwszej pomocy wyposaży każdego w znajomość zasad i czynności, które należy podjąć, by skutecznie udzielić pomocy osobom potrzebującym, a nieraz i sobie samemu. Czasem jednak równie ważna jest znajomość tego, czego robić nie należy. Istnieje wiele mitów dotyczących pierwszej pomocy i bhp, które nie tylko są nieprawdziwe, ale również niebezpieczne, jeżeli zastosowane w konkretnych sytuacjach. Oto kilka mitów, które czas rozwiać:

 

Mit: Lepiej nie robić nic i nie ryzykować pogorszenia sprawy

Zawały serca, wypadki samochodowe i inne nieszczęśliwe zdarzenia pochłaniają każdego roku wiele ludzkich istnień. Według lekarzy, wielu z tych nieszczęśliwych zgonów udałoby się uniknąć, gdyby ofiary otrzymały pierwszą pomoc przed przyjazdem na miejsce ratowników medycznych. Przyjazd karetki w zależności od miejsca zdarzenia może zająć kilka do kilkunastu minut. Ten czas nie raz jest kluczowy dla życia osoby poszkodowanej.

 

Mit: Osoba, która miała atak serca powinna się położyć

Choć pozycja leżąca wydaje się najswobodniejsza, to w przypadku osoby z zawałem serca utrudnia ona swobodne oddychanie. Prawidłową pozycją, w jakiej należy ułożyć osobę, która dozna zawału serca, jest pozycja pół -siedząca, swobodnie oparta z podciągniętymi nogami zgiętymi w kolanach.

 

Mit: Jeżeli ktoś ma atak epilepsji, należy mu włożyć w usta np. drewnianą łyżkę.

Taki manewr ma na celu powstrzymanie osoby w trakcie ataku epileptycznego przed połknięciem języka. Prawidłowe wykonanie tego manewru jest jednak dużo trudniejsze, niż się to się wydaje. Nieprawidłowo wykonane, może się skończyć na wybiciu zębów, poranieniu języka, lub zakrztuszeniem na przedmiocie, a nawet ugryzieniu palców osoby pragnącej pomóc. Znacznie większym zagrożeniem w trakcie ataku epilepsji są niekontrolowane ruchy głowy, które mogą spowodować wielokrotne uderzanie nią o ziemię — prowadząc do wstrząsów mózgu. Najlepszym działaniem w trakcie takiego ataku, jest podłożenie czegoś miękkiego jak koc, lub bluza pod głowę ofiary ataku i usunąć z pobliża niebezpieczne przedmioty i gorące płyny, które mogą przyczynić się do powstania większych obrażeń. Gdy atak się zakończy, sprawdź, czy poszkodowany oddycha i czy jego puls jest prawidłowy, po czym ustaw go w pozycji swobodnej do oddychania.

 

Mit: Jeżeli ktoś się krztusi, pomóż mu zwymiotować, wkładając palce do gardła.

Takie działanie może sprawić, że wepchniemy obiekt głębiej, pogarszając sytuację. Zamiast tego, uderz osobę poszkodowaną pięciokrotnie pomiędzy łopatki, używając do tego spodniej części otwartej dłoni, a jeżeli to nie pomoże zastosuj manewr Heimlicha.

 

Możliwość nieumyślnego wyrządzenia komuś krzywdy nie powinna zniechęcać nikogo do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Warto jednak poznać najbardziej szkodliwe działania, by nie wprowadzać ich samemu oraz powstrzymać inne osoby przed podobnym działaniem. By poznać więcej technik i zasad bezpieczeństwa skorzystaj z możliwości, jakie daje szkolenie bhp i ppoż.