Czy gdybyś wiedział, że w Polsce dochodzi do 5000 pożarów każdego roku, liczba ta wydałaby Ci się duża? To co powiesz na to, że w rzeczywistości w Polsce dochodzi do 150-180 tysięcy pożarów każdego roku? Choć te przygnębiające dane nie są powszechnie znane, rocznie w wyniku takich zdarzeń ginie w Polsce blisko 500 osób, a straty finansowe powodowane przez nie przekraczają 1,5 mln złotych. Mimo to wciąż mało osób w Polsce udaje się na szkolenia PPOŻ. Czy jesteś przygotowany na sytuację, w której sam możesz znaleźć się zagrożeniu spowodowanym przez ogień?

Pożar i szkolenie bhp

Pożary są jednym z najbardziej dewastujących rzeczy, jakie mogą przydarzyć się w domu lub miejscu pracy. Pożar rozprzestrzenia się szybko. Samo wydostanie się z płonącego budynku, może okazać się trudnością, nie mówiąc już o próbie ocalenia, choć części mienia. Pytanie, które każdy z nas powinien sobie zadać to: czy wiesz jak się zachować, gdy w Twoim domu / miejscu pracy pojawi się pożar? Jeżeli prowadzisz firmę możesz zorganizować szkolenie ppoż dla swoich pracowników, jak również możesz poprosić o to swojego pracodawcę, jeżeli w firmie, w której pracujesz takie szkolenie nie było jeszcze zorganizowane.

Przyczyny pożarów

Przyczyny pożarów są zazwyczaj prozaiczne. Są nimi brak ostrożności oraz wadliwe instalacje elektryczne. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielkim żywiołem jest ogień i go nie doceniają, stąd bardzo często ogień pojawia się przez nieuwagę. Otrzeźwienie przychodzi zazwyczaj, wtedy gdy jest już za późno. Bardzo ważne jest poznanie podstawowych zasad przeciwpożarowych oraz nabranie szacunku do ognia, który w kilka minut może strawić cały budynek.

Pożar – jak się zachować, by przeżyć?

Wydostań się

W trakcie pożaru, pierwszą i często jedyną rzeczą, jaką należy robić, jest wydostanie się z płonącego budynku. Choć brzmi to dość prosto, w praktyce wydostanie się z płonącego pomieszczenie, może wcale łatwe nie być. Ogień może blokować niektóre, a czasem i wszystkie wyjścia, a gwałtownie rozprzestrzeniający się pożar zmusza do podejmowania szybkich decyzji i działań. Przemieszczając się z pomieszczenia do pomieszczenia, zwróć uwagę na temperaturę drzwi. Jeżeli są one bardzo nagrzane, otwarcie ich może okazać się niebezpieczne. W takiej sytuacji należy rozważyć alternatywne ścieżki ewakuacji.

Pamiętaj, że poruszając się po zajętych ogniem zadymionych pomieszczeniach, należy przede wszystkim unikać wdychania dymu. Więcej zgonów w trakcie pożarów jest wynikiem zaczadzenia dymem i utratą przytomności w wyniku przedostania się go do płuc. Ciepłe powietrze „idzie” do góry tak więc poruszając się na czworaka lub czołgając się, nie tylko wystawiasz się na niższą temperaturę niż ta znajdująca się w wyższej partii pokoju, ale również wdychasz mniejsze stężenie dymu i masz lepszą widoczność.

Nie trać czasu.

Wiele osób po odkryciu pożaru w budynku stara się zebrać i wynieść z budynku jak największą liczbę przedmiotów wartościowych. Jest to bardzo niebezpieczny pomysł i tego typu działania nie powinny być podejmowane. Gdyby więcej osób zdawało sobie z tego sprawę liczba ofiar, jakie tracą życie w trakcie pożarów każdego roku, byłaby mniejsza. Pożar jest zdarzeniem nieprzewidywalnym i zaskakującym. Ogień, który z początku rozprzestrzenia się powoli, może w jednej chwili gwałtownie się powiększyć i zablokować wszystkie wyjścia z budynku. Zamiast skupiać się na przedmiotach, poświęć swoją energię i czas na ratowanie siebie oraz innych ludzi, którzy znajdują się w budynku, zwłaszcza dzieci i osób starszych, które mogą mieć problem, by wydostać się na zewnątrz samodzielnie.

Uporządkuj wiedzę na temat pożarów

Istnieje wiele nieporozumień i błędnych informacji dotyczących tego, jak zachowuje się ogień i tego, co może wydarzyć się w trakcie pożaru.

Ich znajomość to najlepsze narzędzie do walki z ogniem, a najlepszym miejscem na zdobycie takiej wiedzy – jest szkolenie PPOŻ, podczas którego zobaczysz jak się zachować i eliminować przyczyny pożarów.